Головне управління статистики у Миколаївській області пропонує до уваги респондентів рекомендації щодо порядку складання та подання державного статистичного спостереження за формою № 1-відходи (річна) «Звіт про відходи».
Цей звіт подають юридичні особи, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
Термін подання звіту – не пізніше 28 лютого на бланку форми, затвердженому наказом Держстату від 19 квітня 2024 року №125. При заповненні слід керуватися Роз’ясненням щодо показників форми від 14 червня 2024 року № 19.1.2.-12/10-24.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про офіційну статистику» статистична звітність подається лише в електронному вигляді. Безкоштовний онлайн-сервіс «Кабінет респондента» доступний запосиланнямhttps://statzvit.ukrstat.gov.ua.
Інтерфейс онлайн-сервісу складається з наступних розділів:
У звіті автоматично визначаються наступні реквізити респондента:
У випадку відсутності даних, у формі необхідно проставити позначку та у блоці «Інформація щодо відсутності даних» обрати причину.
Джерелами інформації для заповнення форми є дані:
1) первинних документів бухгалтерського обліку (відомості, накладні, товарно-транспортні накладні, акти приймання, ордери);
2) технологічної та нормативно-технічної документації;
3) типових форм обліку відходів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Метою проведення державного статистичного спостереження є формування інформації про утворення відходів від економічної діяльності підприємств та побутової діяльності домогосподарств, операції управління відходами, для інформаційного забезпечення аналізу ситуації у сфері відходів.
Значення показників форми мають формат представлення:
У розділах І, ІІ, ІІІ звіту інформація надається в цілому по підприємству (юридичній особі), тобто сумарно за всіма його відокремленими підрозділами, філіями.
Розділ IV форми відображає показник «утворилося відходів протягом року» в розрізі видів економічної діяльності, що призвели до утворення відходів, за місцем (територією) її здійснення.
Показники форми не відображають дані про:
Варто звернути увагу, що кожен показник форми щодо кількості відходів характеризується кодом відходу за Національним переліком відходів на рівні 8 знаків ХХ ХХ ХХ або 9 знаків ХХ ХХ ХХ*, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 року № 1102, який розміщено на вебсайті Держстату (www. ukrstat.gov.ua) у розділі «Методологія та класифікатори»/ «Класифікатори»/ «Національний перелік відходів».
Якщо код виду відходів за Національним переліком відходів заповнено, то відповідні показники форми більше нуля та навпаки.
Віднесення відходів до операцій відновлення чи видалення здійснюється відповідно до Закону України від 20 червня 2022 року №2320-IX «Про управління відходами», а також Роз’яснень щодо показників форми від 14 червня 2024року № 19.1.2-12/10-24.
Рядок 10 розділів І, ІІ звіту «Наявність відходів на зберіганні на початок року» відображає відходи, що утворились на підприємстві у попередньому до звітного році та залишаються на зберіганні у підприємства до їх подальшої передачі іншим суб’єктам господарювання для видалення чи відновлення у звітному році. Термін зберігання відходів не перевищує один рік із моменту їх утворення.
Водночас відходи, що розміщені на поверхні чи під поверхнею землі у спосіб, що не становить загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу й не передбачає подальше оброблення відходів (захоронені на полігонах):
По рядку 11 розділу 1 форми «Утворилося відходів протягом року» відображається інформація про кількість відходів, утворених у звітному році в результаті економічної діяльності підприємств, у тому числі відходи, утворені після здійснення операцій із сортування, змішування або інших операцій, що призводять до зміни характеристик або складу відходів, що утворюються після їх здійснення.
Рядок 25 розділів І, ІІ звіту «Відновлено відходів» відображає дані щодо кількості відходів, які зазнали операцій із відновлення відходів на власних виробничих об’єктах підприємства у звітному році. Кожен вид відновлених відходів характеризується кодом операції відновлення та кількістю відходів, які зазнали відповідної операції відновлення.
Віднесення відходів до операцій відновлення здійснюється відповідно до пункту 8 розділу ІІ Роз’яснень щодо показників форми №1-відходи (річна) «Звіт про відходи» затверджених наказом Держстату від 14 червня 2024 року № 19.1.2-12/10-24.
По рядку 30 розділів І, ІІ звіту «Видалено відходів» відображає дані щодо кількість відходів, які зазнали операцій із видалення відходів на власних виробничих об’єктах підприємства у звітному році. Кожен вид видалених відходів характеризується кодом операції видалення та кількістю відходів, які зазнали відповідної операції видалення.
Віднесення відходів до операцій відновлення здійснюється відповідно до пункту 14 розділу ІІ Роз’яснень щодо показників форми №1-відходи (річна) «Звіт про відходи».
Рядок 40 розділів І, ІІ «Передано відходів іншим суб’єктам господарювання – усього» відображає сумарну кількість відходів, які були передані їх власником у звітному році для видалення чи відновлення іншим суб’єктам господарювання у сфері управління відходами.
Рядок 72 розділів І, ІІ «Наявність відходів на зберіганні на кінець року» відображає відходи, що утворились на підприємстві у звітному році та залишаються на зберіганні у власника до їх подальшої передачі іншим суб’єктам господарювання у сфері управління відходами для видалення чи відновлення у наступному за звітним році.
Вищевказаний рядок не відображає:
Показники щодо об'єктів оброблення відходів станом на кінець року містять
інформацію про:
1. Установки (підрозділ 3.1 розділу ІІІ) – показник щодо кількості установок для оброблення відходів містить дані про кількість та установлену потужність установок для сумісного спалювання з метою виробництва енергії або матеріальних продуктів (R1), установок спалювання відходів із метою термічного оброблення (D10), установок відновлення відходів (R2- R11), інших установок для постійного зберігання відходів (D12), що використовуються для здійснення операцій з відновлення або видалення відходів, станом на 31 грудня звітного року, на експлуатацію яких підприємства мають/отримують дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів;
2. Полігони (підрозділ 3,2 розділу ІІІ) – дані щодо загальної кількості полігонів відображають інформацію підприємства про сумарну кількість і характеристики (об’єм і площу) місць захоронення відходів, призначених для їх розміщення на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі, уключаючи: внутрішні місця для видалення відходів, на яких утворювач відходів – підприємство видаляє власні відходи на місці утворення; постійні місця, на яких відходи розміщуються понад один рік.
Правильність даних щодо заповнення звіту можна перевірити шляхом проведення нижченаведених арифметичних і логічних контролів:
р.10 = р.72 року що передує звітному
р.72 = р.10+р.11–р.18–р.19–р.25–р.30–р.40–р.50
р.11 розділу І ≠ р.12 розділу ІІ
р.12 = р.13 + р.14 + р.15 + р.16
р.72 = р.10+р.12+р.17–р.18–р.19–р.25–р.30–р.40–р.50
якщо р. 40 = 0, то р. 41 та р. 42 = 0
якщо р. 40 = 0, то р. 41 та р. 42 = 0
р. 50 = р. 51 + р. 52
якщо р. 50 = 0, то р. 51 та р. 52 = 0
якщо р. 25>0, то код операції R треба зазначити
якщо р. 30>0, то код операції D треба зазначити
якщо р.11 гр.1>0, то р.11 гр.2>0
якщо р.12 гр.1>0, то р.12 гр.2>0
якщо р.13 гр.1>0, то р.13 гр.2>0
якщо р.14 гр.1>0, то р.14 гр.2>0
Дані р.11 розд.1 по конкретному виду відходу дорівнюють сумі даних за адміністративно-територіальними одиницями утворення аналогічного виду відходу в розд.4.
На етапі відправлення звіту у кабінеті респондента необхідно зазначити/перевірити на актуальність інформацію:
У розділі «Дії зі звітом» необхідно виконати наступні дії:
1) перевірити контролі;
2) переглянути протокол контролю, виправити помилки у звіті;
3) перевірити та відправити.
Після відправлення звіту респондент отримує квитанції № 1 – щодо одержання звіту системою електронного звітування та № 2 – щодо прийняття звіту для подальшої обробки.
У випадку виявлення помилок у звіті, респонденту направляється інформаційне повідомлення про необхідність надання уточнень. Помилковий звіт при цьому вилучається.
Інформаційну та консультативну допомогу з питань подання звітності можна отримати:
Для отримання актуальної інформації щодо форм державної статистичної звітності, за якими респондент залучений до звітування, пропонуємо до використання сервіс «Пошук за кодом ЄДРПОУ», на сайті Головного управління статистики у Миколаївській області (www.mk.ukrstat.gov.ua) та календар подання звітності в особистому профілі «Кабінету респондента».