Текстова версія відеоінструкції до форми № 4-мтп (річна) «Звіт про використання та запаси палива»

 

Головне управління статистики у Миколаївській області пропонує респондентам інструктивний матеріал стосовно порядку складання та подання державного статистичного спостереження за формою 4-мтп (річна) «Звіт про використання та запаси палива».

Звіт подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, які використовують та/або мають у запасах паливо.

Термін подання звіту – не пізніше 28 лютого, на бланку форми, затвердженої наказом Держстату від 23 квітня 2024 року за № 133. При заповненні слід керуватися Роз’ясненнями щодо показників форми від 12 липня 2021 року № 19.1.2-12/18-21.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про офіційну статистику» статистична звітність подається лише в електронному вигляді. Безкоштовний онлайн-сервіс «Кабінет респондента» доступний за посиланням https://statzvit.ukrstat.gov.ua.

Алгоритм створення електронного звіту в інтерфейсі онлайн-сервісу «Кабінет респондента»:

Крок 1. Обрати вкладку «Звітність» у верхньому меню сторінки.

Крок 2. Серед переліку форм, представлених у таблиці «Поточна звітність», або через пошук у вкладці «Подати іншу форму», обрати:

індекс форми → 4-мтп (річна),

назва форми → «Звіт про використання та запаси палива»,

код форми → S1904417,

рік → 2024,

період → річна.

Крок 3. У лівому нижньому куті сторінки обрати напис «Створити новий звіт».

При формуванні звіту окремі реквізити підприємства визначаються автоматично, зокрема:

– ідентифікаційний код ЄДРПОУ;

– найменування;

– місцезнаходження (юридична адреса).

Обов’язковим до заповнення є реквізит «Адреса здійснення діяльності, щодо якої подається форма звітності (фактична адреса)».

Якщо підприємство (установа, організація) має структурні підрозділи, розташовані на іншій території, при створенні звіту необхідно змінити фактичну адресу.

У випадку відсутності даних, необхідно відмітити позначку однієї з причин у блоці «Інформація щодо відсутності даних». Зверніть увагу, що у разі відсутності специфічного об’єкта спостереження (відсутність залишків та використання палива) варто зазначити причину «Відсутнє явище, яке спостерігається».

За наявності даних необхідно перейти до заповнення показників звіту.

Методологічні аспекти складання звіту.

Джерелами інформації для заповнення форми є дані первинних документів: відомостей, накладних, актів, карток, книг обліку, подорожних листів, товарно-транспортних накладних, ордерів, інвентаризаційних описів, матеріальних звітів тощо.

Значення показників форми наводяться в одиницях вимірювання, зазначених у графі А, з одним десятковим знаком після коми.

У разі відсутності зазначених виробником/постачальником у первинній обліковій документації додаткових одиниць вимірювання нафтопродуктів можна застосовувати розрахункові усереднені коефіцієнти для переведення величин фактичних витрат палива  з об’ємних (літрів) у вагові (кг):

1 літр бензину = 0,74–0,76 кг;

1 літр газойлів  (палива дизельного) = 0,83–0,85 кг;

1 літр пропану або бутану = 0,53–0,55 кг;

Розділ 1 «Використання та запаси палива»

Графа 1 «Обсяг використаного палива за звітний рік» уміщує сумарні обсяги палива, витраченого за всіма напрямами витрат. Слід звернути увагу, що зазначена графа не містить даних про обсяги реалізації (відпуску) населенню палива, вони відображаються тільки у графі 5 розділу 3. 

Графа 2 «Обсяг запасів палива на кінець звітного року у споживачів» відображає дані щодо обсягів запасів для власних потреб усіх видів палива у споживачів та постачальників.

Графа 3 «Обсяг запасів палива на кінець звітного року у постачальників» вміщує обсяги запасів для подальшого продажу та не відображає обсяги бензинів моторних, газойлів (палива дизельного) та пропану й бутану скраплених, які розміщені на автозаправних станціях (АЗС).

Розділ 2 «Витрати палива енергетичним сектором»

Графи 1–13 містять показники про обсяги витрат у звітному році палива на перетворення в інші види паливних продуктів або енергію відповідними установками енергетичного сектору.

Якщо відображаються обсяги витрат палива на виробництво енергії, то відповідно мають бути відображені дані у розділі 1 за формою 11-мтп (річна) «Звіт про постачання та використання енергії».

У графі 15 «Теплота згоряння палива, Ккал (у цілих числах)» наводиться кількість теплоти, що отримана при повному згорянні річного обсягу спожитого палива, за даними лабораторії з вимірювань теплоти згоряння (якщо підприємство її має) або за даними згідно із сертифікацією продукції. Якщо підприємство не володіє такою інформацією, то графа не заповнюється.

Розділ 3 «Кінцеве використання палива»

Графа 2 «Обсяг кінцевого використання палива підприємствами» відображає витрати палива на:

Графа 3 «Обсяг кінцевого використання палива на перевезення транспортом внутрішнього  сполучення» не враховує витрати палива на силові двигуни і механізми, які забезпечують виконання робіт у сільському господарстві (трактори, комбайни, сіялки, віялки, навантажувачі, екскаватори, бурові установки тощо).

У розділі 4 “Втрати палива” дані графи 2 «Обсяг втрат палива з інших причин (безповоротні втрати,  крадіжки, необлік тощо)»не враховуються до інших граф звіту.

При складанні звіту необхідно звернути увагу на наступні контролі:

– у розділі 1: графа 1 дорівнює сумі граф 1, 14 розділу 2, граф 1, 2 розділу 3 та графи 1 розділу 4;

– у розділі 2: графа 1 дорівнює сумі граф з 2 по 13;

– у розділі 3: графа 2 дорівнює або більше суми граф 3 та 4;

– у розділі 4: дані графи 2 не враховуються в інших графах звіту.

Якщо заповнена хоча б одна графа в розділах 2, 3 та 4, то графа "Б" у цих розділах повинна бути обов’язково заповнена відповідно до кодів, зазначених у графі "Б" розділу 1, і навпаки.

На етапі відправлення звіту у сервісі «Кабінет респондента» необхідно зазначити/перевірити на актуальність інформацію щодо:

– ім’я та прізвища керівника (власника) або особи, відповідальної за достовірність наданої інформації;

- контактних даних (телефон, електронна пошта).

У розділі «Дії зі звітом» необхідно виконати наступні дії:

1) перевірити контролі;

2) переглянути протокол контролю, виправити помилки у звіті;

3) перевірити та відправити.

Після відправлення звіту респондент отримує квитанції № 1 – щодо одержання звіту системою електронного звітування та № 2 – щодо прийняття звіту для подальшої обробки.

У випадку виявлення помилок у звіті, респонденту направляється інформаційне повідомлення про необхідність надання уточнень. Помилковий звіт при цьому вилучається.

Інформаційну та консультативну допомогу з питань подання звітності можна отримати:

Для отримання актуальної інформації щодо форм державної статистичної звітності, за якими респондент залучений до звітування, пропонуємо до використання сервіс «Пошук за кодом ЄДРПОУ» на сайті Головного управління статистики у Миколаївській області (www.mk.ukrstat.gov.ua) та календар подання звітності в особистому профілі «Кабінету респондента».

Дякуємо за співпрацю та участь у державних статистичних спостереженнях!