Головне управління статистики у Миколаївській області пропонує до уваги респондентів рекомендації щодо порядку складання та подання державного статистичного спостереження за формою №9-сг (річна) «Звіт про використання добрив і пестицидів».
Цей звіт подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, які здійснюють сільськогосподарську діяльність, та види їх економічної діяльності згідно із КВЕД-2010 належать до:
– груп 01.1-01.6 секції А – за наявності у власності та/або користуванні 200 гектарів сільськогосподарських угідь і більше та/або більше 5 гектарів посівних площ під овочами відкритого та/або закритого ґрунту, баштанними культурами та/або більше 50 гектарів багаторічних насаджень; для одиниць, середня кількість працівників у яких менше 10 осіб, – за наявності у власності та/або користуванні 1000 гектарів сільськогосподарських угідь і більше та/або більше 5 гектарів посівних площ під овочами відкритого та/або закритого ґрунту та/або більше 50 гектарів багаторічних насаджень.
Термін подання звіту – не пізніше 10 січня на бланку форми, затвердженої наказом Держстату від 04.04.2024 № 88. При заповненні слід керуватися Роз’ясненням щодо показників форми від 10.04.2023 № 19.1.2.-12/4-23 та Переліком видів засобів захисту та підвищення врожайності сільськогосподарських культур від 14.02.2018 № 17.4-12/1.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про офіційну статистику» статистична звітність подається лише в електронному вигляді. Безкоштовний онлайн-сервіс «Кабінет респондента» доступний за посиланням https://statzvit.ukrstat.gov.ua.
Інтерфейс онлайн-сервісу складається з наступних розділів:
У звіті автоматично визначаються наступні реквізити респондента:
Так, як звіти подаються за місцезнаходженням земельних ділянок, в адресній частині бланку обов’язковим до заповнення є поле «Адреса здійснення діяльності, щодо якої подається форма звітності (фактична адреса)».
У випадку відсутності даних, у формі необхідно поставити позначку та у блоці «Інформація щодо відсутності даних» обрати причину. У разі відсутності специфічного об’єкта спостереження (відсутність сільськогосподарських угідь; добрива / пестициди не застосовувались під урожай звітного року тощо), необхідно зазначити причину «Відсутнє явище, яке спостерігається».
Джерелами інформації для заповнення форми є дані:
Значення показників форми мають формат представлення:
Показники форми вміщують інформацію про застосування добрив, пестицидів, вапна та інших вапнякових матеріалів, гіпсу та інших гіпсовмісних матеріалів юридичними особами та їхніми відокремленими підрозділами, які здійснюють сільськогосподарську діяльність, за місцезнаходженням земельних ділянок. Якщо земельні ділянки підприємства, на яких проводилися роботи із застосування добрив, пестицидів, вапна та інших вапнякових матеріалів, гіпсу та інших гіпсовмісних матеріалів, розміщені в різних адміністративно-територіальних одиницях, то показники форми характеризують площі на яких застосовано ці речовини, та їх кількість за кожною адміністративно-територіальною одиницею.
Показники І розділу характеризують загальну фізичну площу сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, на якій були використані ці речовини під урожай звітного року, незалежно від часу їх застосування: під пари і зяб, посів озимих культур восени попереднього року, а також перед сівбою, під час сівби (включаючи площі озимих та ярих сільськогосподарських культур, які загинули в зимовий та літній періоди та не пересівалися іншими культурами) у вигляді підживлення в звітному році.
Площа, на якій застосовано біологічні засоби захисту рослин – це окремий показник, який характеризує площу, на якій під урожай звітного року були застосовані живі організми, продукти їх життєдіяльності та біологічно активні речовини (наприклад, жужелиці, сонечка, бабки, віруси та мікроорганізми, а також звірі та птахи), що регулюють розвиток та розмноження шкідливих організмів.
Зверніть увагу, що площа, оброблена добривами/пестицидами, ураховується один раз, незалежно від кількості етапів застосування цих речовин (наприклад, внесення добрив/пестицидів під посів озимих культур восени попереднього року та весняне підживлення культури) і способів її обробітку.
Розмір площі, на якій застосовувались добрива/пестициди, не повинен перевищувати площу посівну уточнену відповідної сільськогосподарської культури та загальну площу багаторічних насаджень, які зазначені у формі № 29-сг (річна) «Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду» (далі –
форма № 29-сг (річна)), за винятком випадків, коли на одній і тій же площі було проведено повторні посіви, наприклад, після збирання озимої пшениці посіяно та зібрано соняшник, або за наявності міжрядних посівів сільськогосподарських культур.
Кількість застосованих добрив, пестицидів характеризує фізичну масу добрив та пестицидів.
У складі мінеральних добрив ураховані азотні прості, фосфорні прості, калійні прості добрива та комплексні мінеральні добрива (азотно-фосфорно-калійні, азотно-фосфорні, азотно-калійні та фосфорно-калійні). Мікро- та макродобрива, які у своєму складі не містять азоту, фосфору та калію (наприклад, сульфат магнію), у складі мінеральних добрив не враховуються.
Органічні добрива включають гній тварин сільськогосподарських, послід птиці свійської, мул і сапропель, торф та його субстрати, а також добрива органічні інші. У кількості інших органічних добрив ураховується тирса та деревна кора, солома, зелене добриво, промислові та господарські відходи, гумінові речовини або гумати (гуміни, гумінові та фульвові кислоти) тощо.
У кількості застосованих пестицидів враховано тільки хімічні засоби захисту рослин (фунгіциди та бактерициди, гербіциди, інсектициди та акарициди, молюскіциди, регулятори росту рослин та інші хімічні засоби захисту рослин), без урахування кількості біологічних засобів захисту рослин.
У розділі ІІІ «Застосування мінеральних та органічних добрив, пестицидів» код культури у графі А повинен відповідати коду відповідного рядка з розділу I форми.
Графа Б містить коди мінеральних та органічних добрив, пестицидів, які були застосовані під урожай певної сільськогосподарської культури відповідно до кодів, зазначених у графі 1 Переліку видів засобів захисту та підвищення врожайності сільськогосподарських культур для форми №9-сг (річна) (далі - Перелік).
У графі В вказується назва виду засобу (мінеральних та органічних добрив, пестицидів) відповідно до графи 2 Переліку.
Код і назва застосованого засобу, якого нема в Переліку, відображається за тим засобом, який має аналогічну діючу речовину та її вміст в одиниці маси засобу відповідає довідковій інформації, наведеній в графах 4 і 5 Переліку.
На етапі відправлення звіту у кабінеті респондента необхідно зазначити/перевірити на актуальність інформацію:
У розділі «Дії зі звітом» необхідно виконати наступні дії:
1) перевірити контролі;
2) переглянути протокол контролю, виправити помилки у звіті;
3) перевірити та відправити.
Після відправлення звіту респондент отримує квитанції № 1 – щодо одержання звіту системою електронного звітування та № 2 – щодо прийняття звіту для подальшої обробки.
У випадку виявлення помилок у звіті, респонденту направляється інформаційне повідомлення про необхідність надання уточнень. Помилковий звіт при цьому вилучається.
Інформаційну та консультативну допомогу з питань подання звітності можна отримати:
Для отримання актуальної інформації щодо форм державної статистичної звітності, за якими респондент залучений до звітування, пропонуємо до використання сервіс «Пошук за кодом ЄДРПОУ», на сайті Головного управління статистики у Миколаївській області (www.mk.ukrstat.gov.ua) та календар подання звітності в особистому профілі «Кабінету респондента».